2019 ел уңышы өчен минераль ашламалар туплау

2019 елның 22 гыйнвары, сишәмбе

2019 ел уңышы өчен минераль ашламалар туплау
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы контролендә 2019 ел уңышы өчен көзге кертелүне исәпкә алып, минераль ашламалар туплау тора.
Тулаем республика буенча 16 гыйнварга гамәлдәге матдәгә күчереп исәпләгәндә 49 мең тоннадан артык минераль ашлама алынган, ягъни бер гектарга 17,1 кг. Атна динамикасы + 1,3 % тәшкил итте. Узган елның бу датасына республикада җыелган ресурслар бер гектарга 27,9 кг тәшкил иткән.
Соңгы мәгълүматлар буенча, Зәй районы лидерлар өчлегендә (аның хуҗалыклары 49,8 кг. д.), Тәтеш районы-38,9 кг. в. га (56%) һәм Сарман районы-37,9 кг. га (54%). Шул ук вакытта Тәтеш һәм Буа районнары быел минераль ашламалар җыю буенча 2018 ел күрсәткечләрен узып китә.
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы искә төшерә, минераль ашламалар авыл хуҗалыгы культураларыннан югары уңыш алу һәм туфрактан минераль элементлар чыгару өчен нигез булып тора. Ашлама уңдырышлылыкны арттырып кына калмый, аның сыйфатын да яхшырталар: шикәр, май һәм аксым, шулай ук биологик актив матдәләр күләме арта. Шуңа күрә минераль ашламалар җыю буенча эш җитәрлек дәрәҗәдә алып барылмаган районнарга моңа игътибар итәргә кирәк.
Республика авыл хуҗалыгы предприятиеләре алдына 2019 ел уңышы өчен гектарына 70 кг. нан да ким булмаган күләмдә чәчүлек җирләрен кертү бурычы куелды.
2019 ел уңышы өчен минераль ашламалар җыю, шулай ук республикада сөт җитештерү һәм сату һәм шикәр чөгендерен эшкәртү буенча мәгълүмат белән рәсми сайтта оператив мәгълүмат бүлегендә танышырга мөмкин.