Чаңгы туризмы буенча кышкы слет узды

2019 елның 12 феврале, сишәмбе

2019 елның 7 февралендә Яңа поселогында укучылар арасында чаңгы туризмы буенча район слеты узды.    Слетта барлыгы 5 белем бирү оешмасыннан 4 команда катнашты. Оештыручылар-Тукай муниципаль районының "Мәктәптән тыш эшләр үзәге".

Ярышлар укучылар арасында сәламәт яшәү рәвешенә омтылыш һәм балалар һәм яшүсмерләр туризмын популярлаштыру максатыннан үткәрелде.

Көн дәвамында укучылар программаның төрле төрләрендә катнаштылар: Спорт туризмында «Дистанция – чаңгы» дисциплинасында, чаңгы туризмы техникасында «контроль-туристик маршрут» ярышларында чаңгы шуарга гына түгел, ә бәлки азимут билгеләргә, туристлык төеннәрен бәйләргә дә кирәк иде. Балалар биремнәрне үтәделәр, үзләренең туристик күнекмәләрен күрсәттеләр һәм мөстәкыйльлек һәм тапкырлык күрсәттеләр, чөнки чын турист теләсә нинди катлаулы хәлләрдә дә хәл итә белергә тиеш. Балаларны слетлар һәм туризм буенча ярышлар нәкъ менә шуңа өйрәтә.