2019 елның 29 марты, җомга

Теркәлгән яшәү урыны булмаган республика гражданнары фактик яшәү урыны буенча социаль пенсия билгели алалар. Дәүләт тәэминаты буенча пенсияне рәсмиләштерү кагыйдәләренә тиешле төзәтмәләр март аенда үз көченә керде. Хәзердән башлап Россиядә социаль пенсия билгеләү өчен Пенсия фондына шәхси гариза яки социаль хезмәт күрсәтү оешмалары, төзәтү учреждениеләре һәм кеше булган белем бирү оешмалары тарафыннан бирелгән документлар белән раслап була.

Исегезгә төшерәбез, социаль пенсия билгеләү өчен мәҗбүри шартларның берсе-Россия территориясендә даими яшәү. Төзәтмәләр үз көченә кергәнче даими яшәү урыны буенча теркәлү турында тамгасы, шәхеснең вакытлыча таныклыгы яки яшәү урыны буенча теркәү турында ЭЭМ таныклыгы белән генә расланган. Теркәлмәгән гражданнар өчен пенсия белән тәэмин итү хокукын гамәлгә ашыру өчен Пенсия фонды кеше социаль, медицина һәм төзәтү учреждениеләрендә булганда социаль пенсия билгеләү турында карар чыгарган иде.

Хәзер теркәлмәгән пенсионерларга социаль пенсия алу өчен Россия Пенсия фондына шәхси гариза ярдәмендә Россиядә бер елга бер тапкыр даими яшәүне расларга кирәк. Моны раслау кирәк түгел, әгәр пенсия өйгә китерелә яки пенсионерга илтеп тапшыру оешмасы кассасында түләнә. Шундый ук гариза кирәк түгел, әгәр пенсионер медицина учреждениесендә, төзәтү яки белем бирү оешмасында булса, бу, әйтик, ятим балалар һәм ата-ана каравыннан мәхрүм калган балалар өчен актуаль.

Дәүләт пенсия белән тәэмин итү турында Федераль закон нигезендә Россиядә даими яшәүче социаль пенсиягә хокуклы:

* Инвалид балалар, инвалид балалар һәм инвалид балалар-инвалидлык буенча социаль пенсия алалар.

• Югалган бер яки ике ата – аналар кадәр 18 ел яки балалар 18 ел, укучы көндезге, шулай ук балалары үлгән ялгыз ана-ала социаль пенсия уңаеннан югалту туендыручысын.

• Ата – ананың икесе дә билгесез булган балалар-ата-ананың икесе дә билгесез булган балаларга социаль пенсия ала.

* Төньякның 55 яки 50 яшькә җиткән аз санлы халыклары (ир – атлар һәм хатын-кызлар) вәкилләре картлык буенча социаль пенсия алалар.

* 65,5 яшьлек ир – атлар һәм 60,5 яшьлек хатын-кызлар картлык буенча иминият пенсиясен алу хокукын алмаган-картлык буенча социаль пенсия алалар.

• Чит ил гражданнары һәм гражданлыгы булмаган затлар, даими яшәүче Россиядә кимендә 15 ел һәм яше 65,5 ел (ир – атлар) яки 60,5 Ел (хатын-кызлар) * алалар социаль пенсия картлык буенча.

Бүген Тукай районында 900 пенсионерга социаль пенсия түләнә. Аларның күбесе инвалидлык һәм туендыручысын югалту буенча пенсия ала. 2019 елдан үз көченә кергән пенсия системасында үзгәрешләр пенсияләрнең күрсәтелгән төрләренә дә кагылмады. Гамәлдәге закон буенча алар билгеләнгән пенсия яшенә җавапсыз билгеләнә.