Йорт хуҗалыгы-2020 елгы Бөтенроссия халык санын алуның нигезе һәм исәп-хисап берәмлеге.

2019 елның 27 декабре, җомга

Бөтен дөньяда халык санын алуны исәпкә алу һәм күзәтүнең үз берәмлегенә ия-йорт хуҗалыгы. Аны 2020 елның октябрендә узачак Бөтенроссия халык санын алу да нигез итеп ала. Йорт хуҗалыгында һичшиксез йорт юк, анда бер-берсенә чит кешеләр яши ала!
Ни өчен хуҗалыкларны язалар? Борынгы заманнарда бары тик ир - атлар-гаилә башлыклары гына хат алышкан. Дәүләткә күпме ир-атны армиягә алырга мөмкин булуын белү мөһим иде. Соңрак йорт хуҗалыкларын исәпкә ала башладылар һәм аларда яшәүчеләрнең барысын да саныйлар.
Йорт хуҗалыгы-ул дәүләтнең икътисадый тормышының нигезе. Йорт хуҗалыклары турында мәгълүмат илнең икътисади үсешен планлаштырырга мөмкинлек бирә. Бер торакта яшәүче һәм гомуми хуҗалык алып баручы кешеләрнең уртак булуы йорт хуҗалыгы дип атала. Бу, бәлки, зур гаилә яки бер кеше, ул аерым яши.
Ике шәхси йорт хуҗалыгы шартлары:
- анда катнашучылар бер торакта яшиләр;
- аларның торак, ризык, транспорт һәм ял өчен каралган чыгымнарга гомуми бюджеты бар.
Йорт хуҗалыклары әгъзалары булып туганнары гына түгел, ә туганнары да була ала. Йорт хуҗалыкларының башка төрләре дә була: күмәк хуҗалыклар – казарма, монастырь, төзәтү учреждениесе һәм башкалар. Йорт-җирсезләр хуҗалыкларын аерым исәпкә алалар. Уртак хуҗалыклары бар, әмма тораклары юк.
          Россия гаиләләренең тормыш шартлары һәм аларның имин һәм уңайлы яшәү мохитен, сәламәт яшәү рәвешен тәэмин итүдә, балаларны тәрбияләү һәм үстерүдә, хезмәт, һөнәри һәм социаль мобильлекне арттыруда, торак шартларын яхшыртуда, социаль-мәдәни элемтәләрне билгеләүдә һәм үстерүдә ихтыяҗлары турында белешмәләр чыганагы булып «халыкның тормыш шартларын комплекслы күзәтү»дигән тикшеренү тора. Соңгы тикшерүдә 2018 елда 60 мең йорт хуҗалыгы сораштырылган. Интервью һәр гаилә әгъзасы белән үткәрелде һәм ул бер сәгать ярымнан да ким түгел иде.

Идел буе федераль округында басылып чыккан мәгълүматлар нигезендә, Татарстан Республикасы буенча йорт хуҗалыкларының финанс хәле иң югары.

җиләк-җимеш ашарга мөмкин булган
елның теләсә кайсы вакытында, %

Татарстан Республикасы 86,9
Оренбург өлкәсе 81,9
Башкортстан Республикасы 80,1
Пермь крае 78,5
Удмурт Республикасы 77,3
Ульяновск өлкәсе 76,8
Киров өлкәсе 73,2
Түбән Новгород өлкәсе 72,4
Мордовия Республикасы 71,6
Чуаш Республикасы-70,0
Самара өлкәсе 68,9
Пенза өлкәсе 68,7
Марий Эл Республикасы 68,7
Саратов өлкәсе 68,1

Йорт хуҗалыкларының өлеше,
иттән ашау мөмкинлеге булган кешеләр,
кош яки балык

Башкортстан Республикасы 86,2
Ульяновск өлкәсе 84,8
Киров өлкәсе 81,5

Йорт хуҗалыклары санын һәм составын тикшерү буенча гомумдәүләт масштабындагы иң зур статистик эш - бу алда торган халык санын исәпкә алу.  2020 елгы исәпкә алу кәгазьләрендә керемнәр күләме турында, бары тик чыганак төрләре турында гына сораулар юк. Шул ук вакытта исәпкә алучылар конкрет кешеләрнең адреслары, фамилияләре һәм исемнәре турында мәгълүмат булмаган бары тик шиксез мәгълүматлар гына җыячак. Электрон исәпкә алу кәгазен мөстәкыйль тутырган очракта да хосусыйлык закон белән тәэмин ителә. Технология шундый ки, Росстатның мәгълүмати системасына бары тик шиксез мәгълүматлар гына керә.
Россиядә җанисәптә катнашу һәрвакыт һәркемнең шәхси сайлавы булды һәм шулай булып кала да. 2002 һәм 2010 елларда халык санын алуны үткәрү тәҗрибәсе күрсәткәнчә, мондый алым үз-үзен аклый, чөнки ил халкына уйланылган карар кабул итәргә һәм тулы һәм дөрес мәгълүмат бирергә, шул рәвешле илнең киләчәгенә үз өлешен кертергә мөмкинлек бирә.

Башлык урынбасары
Яр Чаллы ОС г. р. Шәйхуллина