Корпоратив облигацияләр турында

2020 елның 24 гыйнвары, җомга

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2018 елның 25 апрелендәге 957-р номерлы күрсәтмәсе белән төзелгән Татарстан Республикасы финанс базарын үстерү мәсьәләләре буенча Ведомствоара эшче төркем эше кысаларында. 27.06.2009 №1533-р), эшкуарлык субъектларының фонд базары инструментларына керү мөмкинлеген киңәйтү, корпоратив облигацияләр эмитентларына консультация һәм оештыру ярдәме күрсәтү буенча эш алып барыла.
Кече һәм урта бизнес өчен фонд биржасында акча җәлеп итү инструментларыннан файдалану мөмкинлеген тәэмин итү максатларында Россия Федерациясе Хөкүмәтенең «акцияләр һәм облигацияләр чыгару һәм фонд биржасында урнашкан облигацияләр буенча купон керемен түләү чыгымнарының бер өлешен компенсацияләү максатларында Россия оешмаларына - кече һәм урта эшкуарлык субъектларына федераль бюджеттан субсидияләр бирү кагыйдәләрен раслау турында»2009 елның 30 апрелендәге 532 номерлы карары кабул ителде. Өстенлекле тармакларда (авыл хуҗалыгы, эшкәртү сәнәгате, электр энергиясен җитештерү һәм бүлү, төзелеш, туризм һ.б.) эшчәнлек алып баручы кече һәм урта эшмәкәрлек субъектлары облигацияләрне урнаштыруга киткән чыгымнарны компенсацияләү кысаларында 1,5 млн. сумга кадәр, шулай ук облигацияләр буенча купон ставкасы буенча түләүләрнең 70% ына кадәр субсидия ала алалар.
2020 елда субсидияләрнең фаразланган күләме булыр дип көтелә
172 млн. сум (158,5 млн. сум-купон түләүләре буенча түләүгә, 13,5 млн. сум. -
облигацияләр җитештерүне оештыру һәм урнаштыру чыгымнарын субсидияләү). Программа кысаларында потенциаль эмитентлар саны 3,7 мең тәшкил итә. 2024 елга кадәр гомуми суммасы 47,6 млрд. сумлык 100дән дә ким булмаган облигация чыгарылышы булырга тиеш.
Акцияләренең 100% ы «кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү буенча федераль корпорация» АҖ (алга таба - МСП Корпорациясе) булган «Россия кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм Банкы» АҖ (алга таба - МСП) якорьле инвестор һәм КУЭ облигацияләре чыгаруны оештыручы буларак чыгыш ясарга әзер. Күп кенә уңышлы үсеп килүче компанияләр өчен облигацияләр чыгару банк кредитлавына яхшы альтернатива була ала, ә МСП Корпорациясе ярдәме базарда катнашучылар ягыннан компания активына ышанычны арттырачак. Бүгенге көндә МСП Банк КУЭ субъектларының 90% биржа заемнарын сатып алырга әзер.