Шәхси эшмәкәрләр салым түләүченең шәхси кабинеты аша отчет бирә алалар

2024 елның 1 марты, җомга

26.02.2024 елдан башлап шәхси эшмәкәрләрнең шәхси кабинеты (дале - ЛК ИП) аша салым хисабын тапшыру мөмкинлеге барлыкка килде.
ИП ЛК аша түбәндәге хисап формаларын җибәрергә мөмкин:
 салым салуның гадиләштерелгән системасын куллану белән бәйле рәвештә түләнә торган салым буенча салым декларациясе (КХД 1152017);
- бердәм авыл хуҗалыгы салымы буенча салым декларациясе (1151059);
- физик затлар кеременә салым буенча салым декларациясе (3-НДФЛ) (1151020);
- хайваннар дөньясы объектларыннан файдалануга алынган лицензияләр (рөхсәтләр), түләнергә тиешле хайваннар дөньясы объектларыннан файдалану өчен җыем суммалары һәм чынлыкта түләнгән җыем суммалары (1110022)турында мәгълүмат;
- су салымы буенча салым декларациясе (1151072);
- бердәм (гадиләштерелгән) салым декларациясе (1151085);
 физик затлар турында персональләштерелгән мәгълүматлар (1151162).
Күрсәтелгән декларацияләрне «салым түләүче ЮЛ» программасында төзергә мөмкин, шуннан соң декларациягә квалификацияле электрон имза белән кул куярга һәм файлны форматта җибәрергә кирәк .XML ЛК ИП интернет-сервисы аша.
Мөһим! Салым органында яки шәхси кабинеттан дәүләт хезмәтләре порталында (сиа) алынган логин һәм пароль буенча ИП ЛК ачкан шәхси эшмәкәрләр Яңа функционалдан файдалана алмаячак, чөнки салым декларацияләрен Салым органына җибәрү мәҗбүри рәвештә КЭП имзалауны таләп итә.
Шәхси эшмәкәр, үзе белән паспорт, СНИЛС, ИНН һәм сертификатланган йөртүче (USB токен) алып, теләсә кайсы салым органында кап ала ала.
ИП ЛК кулланучылары камераль салым тикшерүенең статусын оператив рәвештә күзәтә алачак, салым органнары белән электрон документлар әйләнеше белән каралган барлык документларны алу һәм соңыннан йөкләү мөмкинлеге белән, салым декларациясен салым органына җибәрүне һәм аны эшкәртү нәтиҗәсен раслаучы документлар.

Фото: ачык чыганаклардан.