«Татарстан " совхозының беренче директоры турында

2020 елның 15 апреле, чәршәмбе

Татарстан совхозыннан Бөек Ватан сугышына хәрби хезмәткә яраклы барлык ир-атлар мобилизацияләнә. Якынча исәпләүләр буенча, совхозга кергән авыллардан сугышка кимендә 222 кеше киткән. 88 кеше генә кайткан.

Бөтен җитештерү эшчәнлеге, гомумән, дүрт ел дәвамында хатын-кызлар, балалар һәм картлар җилкәсенә төшә. Бөек Ватан сугышы фронтларында Ватаныбыз өчен барган сугышларда 134 кеше һәлак булды һәм өйләренә кайтмады.
Сугыштан соң гаиләләргә кайтучылар арасында совхоз эшчеләре арасында  да Совет Ватаныбызны немец – фашист илбасарларыннан батырларча саклаган иптәшләр дә бар.

- Брунко Петр Николаевич - «Татарстан " совхозының беренче директоры ,
(1904-1942 еллар). Брунко Петр Николаевич 1904 елда Түбән Новгород шәһәрендә, эшче гаиләдә, рус милләте буенча туа.
6 яшендә әнисез кала, этисе 1919 елда вафат була. Әнисе үлгәч, үги ана белән калгач, өеннән китәргә мәҗбүр була ,  1925 елга кадәр яши торган Лаеш балалар йортына яши
Петр Николаевич Брунко 1922 елда Ленин Комсомолы  , ә 1926 елда Коммунистлар партиясе сафына керә.
Петр Николаевичның хезмәт эшчәнлеге кече яшьтән башлана. Ул башта типографиядә җыючы, слесарь, балалар йорты мөдире, Балык Бистәсе районы ВЛКСМ волкомы секретаре, шул ук районның Кызыл һөнәри техник мәктәбе укытучысы булып эшли.
1928-1930 елларда завод мөдире булып эшли.Балык Бистәсе районының район бүлеге, бер үк вакытта Башкарма комитет рәисе урынбасары да.
1930 елда ВКП(б) обкомы аны яңа оешкан «Татарстан» совхозы директоры итеп җибәрә. 1932 елда  П.Н.Брунко Мәскәү шәһәренә директорларның квалификациясен күтәрү буенча 7 айлык курсларга җибәрелә.
Аннары Петр Николаевич Әлки, Алабуга, Кама Тамагы һәм Балык Бистәсе районнары совхозларында эшли. 1937 елда ул Балык Бистәсе районы буенча хәзерләүләр министрлыгының вәкаләтле вәкиле итеп билгеләнә, ә 1939 елдан Казан шәһәрендә Татарстан АССР буенча әзерләүләр министрлыгының вәкаләтле вәкиле урынбасары булып эшли.
1941 елның 10 сентябрендә Брунко Петр Николаевич Совет Армиясе сафларына Ватаныбызны саклауга алына, 1942 елның 16 июлендә 38 яшендә батырларча һәлак була.
Ватаныбызны яклап фронтта һәлак булган «Татарстан» совхозының беренче директорына мәңгелек дан.

Кнәз авыл мәдәният йорты директоры Тамара Тузеева