Ел ахырына кадәр Пенсия фонды хезмәтләрен гадиләштерелгән тәртиптә алырга мөмкин

2021 елның 15 июне, сишәмбе
  • Татарстан Республикасы буенча Пенсия фонды бүлеге хәбәр иткәнчә, узган елның язында коронавирус таралу сәбәпле кертелгән Россия Пенсия фонды хезмәтләрен алуның гадиләштерелгән тәртибе 2021 ел азагына кадәр сакланачак

Пенсиянең шәхси кабинет аша дистанцион билгеләнүе

Күпчелек пенсияләр бүген Пенсия фонды порталында һәм дәүләт хезмәтләре порталында шәхси кабинет аша бирелә торган электрон гаризалар буенча рәсмиләштерелә. Хәзерге вакытта мондый мөрәҗәгатьләр өлеше 70%-тан артык. Аларның күпчелеге буенча пенсия кеше ризалыгы белән эш бирүчеләр тарафыннан Пенсия фондының мәгълүмат системасына тапшырылган мәгълүматлар нигезендә тулысынча дистанцион рәвештә билгеләнә.

Пенсия фондының пенсия билгеләгәндә исәпкә алына торган стажы һәм хезмәт хакы турында мәгълүматлар, имин булмаган чорлар турында мәгълүматлар белән пенсионерларның шәхси счетларын тулыландыру Пенсия фондының территориаль органнарының алдан эшләве хисабына тәэмин ителә. Шуның аркасында күпчелек пенсияләр апрельдән июльгә кадәр читтән торып билгеләнә һәм Россия Пенсия фондының клиент хезмәтенә шәхси визит таләп итми.

Мәгълүмат реестрлары мәгълүматлары буенча түләүләрне рәсмиләштерү һәм озайту

Пенсия фонды дәүләт мәгълүмати реестрлары мәгълүматларын гражданнар өчен түләү билгеләүне гадиләштерү өчен куллана. Шулай итеп, инвалидлык буенча пенсияләрнең барлык төрләре һәм аерым социаль түләүләр хәзерге вакытта федераль инвалидлар реестрын кулланып рәсмиләштерелә. РПФна мөрәҗәгать иткәндә инвалидка гариза бирү дә җитә, калган мәгълүматларны фонд реестрдан һәм мәгълүмат системасыннан алачак. Шул ук вакытта Инвалид электрон гариза бирә ала һәм шул рәвешле, аның артыннан шәхсән килмичә, түләүне дистанцион рәвештә рәсмиләштерә ала.

Кайбер хезмәтләр инвалидлар реестры ярдәмендә бөтенләй гаризасыз күрсәтелә. Мәсәлән, инвалидлык буенча пенсияләрне озайту. Бөтен процесс медицина-социаль экспертиза бюросыннан инвалидлар реестрына кергән яңадан таныклау турындагы мәгълүматлар буенча автомат рәвештә башкарыла.

Түләүләрне рәсмиләштерү өчен мәгълүмат җыюда ярдәм итү

Пенсия фондының территориаль органнары гражданнарга түләү билгеләү өчен Белешмәләр соратып алуда ярдәм итә. Шул исәптән закон буенча кеше үзе тәкъдим итәргә тиешле документлар да. Тиешле запрослар Фонд тарафыннан башка ведомстволарга, эш бирүчеләргә, хокукый дәвамчы оешмаларга, архивларга җибәрелә. Мәсәлән, уку йортлары белән. Аларның мәгълүматлары гражданнарга ана капиталы белән эш итү яки туендыручысын югалту буенча пенсияне озайту өчен раслаучы документларны тапшырмаска мөмкинлек бирә.

Шәхси кабинет аша һәм телефон аша Хәбәр итү

Пенсия фонды түләүләре, шул исәптән кешегә бирелә торган түләүләр турында барлык белешмә мәгълүмат татарстанлыларның электрон кабинетларында бар. Пенсионерлар һәм пенсионерлар кабинетта түләү билгеләүне яки ташламаларга хокукны раслаучы белешмә һәм Өземтә табачак. Документлар көчәйтелгән санлы имза белән раслана һәм дистанцион рәвештә башка оешмаларга җибәрелә ала. Кабинетта эшләүче россиялеләргә пенсия коэффициентлары, тупланма суммасы, эш бирүчеләрнең пенсиягә күчерүләре турында мәгълүматлар бирелә. Узган елдан әлеге мәгълүматларга шулай ук электрон хезмәт кенәгәсеннән һөнәри эшчәнлек турында мәгълүмат та өстәлде. Ана капиталы сертификаты булган гаиләләр өчен кабинетта һәрвакыт сайлап алынган максатларга тотарга мөмкин булган актуаль сумма чагылдырыла.

Белешмә мәгълүмат бирү һәм шәхси мәгълүматларны кулланып консультация бирү шулай ук телефон аша мөмкин. Мондый очракларда идентификацияләү өчен алдан билгеле бер кодлы әйтү кулланыла. Элек аны Пенсия фондына шәхси гариза белән генә биреп була иде, әмма күптән түгел бу эшне электрон кабинетта да башкарып була иде. Кодлы сүзне куллану Пенсия фонды белгечләре белән телефон консультацияләре барышында җентекле персональ мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә.