Себер антициклоны Татарстанга салкын төннәр белән тыныч һава торышы алып килә

2024 елның 20 феврале, сишәмбе

Татарстанга Себер антициклоны килү сәбәпле, якындагы көннәрдә һава шартлары үзгәрәчәк. Татарстан Гидрометеорология үзәге шундый фараз бирә.

Атмосфера басымы арту явым-төшемнәрнең туктавына китерә, гәрчә 20 февральдә төнлә һәм иртән урыны белән бераз кар явачак әле. Һава торышы тыныч булачак. Республикада урыны белән томан төшәчәк. Төнге сәгатьләрдә һава температурасы -9..-14 градус (аязганда -18 градуска кадәр), ә көндезге сәгатьләрдә -5..-10 градус тәшкил итә.

Чәршәмбе һәм пәнҗешәмбе, 21 һәм 22 февральдә, төбәк территориясендә сизелерлек явым-төшем көтелми. Төнлә һәм иртән аерым районнарда томан төшү ихтимал. Төнлә температура -13..-18 градус (аязганда -23 градуска кадәр), көндез -7..-12 градус фаразлана.

23 һәм 24 февральдә җомга һәм шимбә көннәрендә явым-төшем ихтималы аз. Төнге сәгатьләрдә температура фоны әллә ни үзгәрми (-13..-18 градус, аязганда -23 градуска кадәр). 23 февральдә көндезге сәгатьләрдә -6..-11 градус, 24 февральдә -4..-9 градус булыр дип көтелә.

Антициклон Татарстан территориясеннән элек республикага буран һәм көчле кар китергән циклонны кысрыклап чыгарачак. Февраль башыннан Казанда айлык норманың 110 проценты кадәр кар яуган инде.

Фото: ачык чыганаклардан.