Марат Сафиуллин: 2023 ел өчен керемнәр турында хисап бирер өчен бер айдан да азрак вакыт калды

2024 елның 9 апреле, сишәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында узган брифингта Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Марат Сафиуллин 2023 елда керемнәре турында декларацияне кем һәм нинди очракларда тапшырырга тиешлеге, шулай ук декларация вакытында бирелмәсә, ихтимал нәтиҗәләр турында сөйләде.

3-НДФЛ формасы буенча керемнәр турында декларация тапшырырга һәм гражданнар салым суммасын мөстәкыйль рәвештә 2 майдан да соңга калмыйча санарга тиеш. "Документны исәпкә алу урыны буенча салым органына, ягъни яшәү урыны буенча, 2024 елның 15 июленнән дә соңга калмыйча түләргә кирәк", - дип ассызыклады Идарә җитәкчесе. Ел башыннан физик затлар салым органнарына 235 меңнән артык декларация тәкъдим иткән инде. Әлеге декларацияләрнең 24 меңе аны бюджетка 1,3 млрд. сум түләргә тиешле закон нигезендә тапшырырга тиешле гражданнар тарафыннан тапшырылган. Физик затлардан барлыгы 4 млрд. сумнан артык салымның фаразлана торган суммасы белән үзләренең керемнәрен декларацияләргә тиешле 70 мең декларация тәкъдим ителәчәк.

Марат Сафиуллин 2023 елда керем алган республика халкы салымнар буенча хисап тотарга тиеш дип сөйләде: торакны, җирне һәм транспортны сатудан, ул милектә тотуның минималь срогыннан кимрәк иде; мөлкәтне арендага тапшырудан; кыйммәтле кәгазьләрне сатудан; лотереяда 4 меңнән 15 мең сумга кадәр отыштан; кыйммәтле бүләкләр алган гражданнар якын туганнарыннан түгел; салым салуның гомуми системасын, нотариусларны һәм адвокатларны кулланучы индивидуаль эшкуарлар; Россия Федерациясеннән читтә булган чыганаклардан керем.

Декларацияне вакытында тапшырмау штрафлар һәм пенялар салуга китерергә мөмкин.