Татарстан Росреестры аңлатма бирә : «дача амнистиясе»ннән ничек файдаланырга?

2022 елның 23 мае, дүшәмбе

«Дача амнистиясе»милекчеләренә нәрсә бирә?

Гамәлдәге законнар нормалары билгеле бер җир кишәрлекләренә һәм аерым төр биналарга, шул исәптән торак һәм бакча йортларына хокукны гадиләштерелгән тәртиптә рәсмиләштерергә мөмкинлек бирә. Тәртип мондый объектларны төзү (реконструкцияләү), аларны төзү (реконструкцияләү) тәмамлану турында хәбәрнамәләр булуны таләп итми.

"Дача амнистиясе»нең гамәлдә булу вакыты нинди?

"Дача амнистиясе" Россиядә 2006 елның 1 сентябреннән эшли һәм берничә тапкыр озайтылды. Хәзерге вакытта «дача амнистиясе» срогы 2026 елның 1 мартына кадәр билгеләнгән. Әмма 2022 елның 1 сентябреннән аның срогы «дача амнистиясе 2.0 " кысаларында 2031 елның 1 мартына кадәр озайтылачак (2021 елның 30 декабрендәге 478-ФЗ номерлы Федераль закон).

Нинди объектлар гадиләштерелгән тәртиптә теркәлергә мөмкин?

«Дача амнистиясе» буенча бакчачылык, шәхси торак төзелеше, торак пункт чикләрендә шәхси ярдәмче хуҗалык алып бару өчен бирелгән җир кишәрлекләрендә урнашкан торак һәм бакча йортларын рәсмиләштерергә мөмкин.

Моннан тыш, күрсәтелгән торак йортлар индивидуаль торак төзелеше объекты параметрларына (ИЖС) туры килергә тиеш, ягъни аларның параметрларына туры килергә тиеш:

биеклеге 20 метрдан да артмаска тиеш;

өч җир өсте катлары булу;

гражданнар тарафыннан көнкүреш һәм башка ихтыяҗларны канәгатьләндерү өчен билгеләнгән бүлмәләрдән һәм ярдәмче куллану бүлмәләреннән тора.

Нинди документлар кирәк?

«Дача амнистиясе " кысаларында капиталь төзелеш объектына хокукларны рәсмиләштерү өчен, хокукларны теркәү органына түбәндәге документларны тапшырырга кирәк: дәүләт кадастр исәбе һәм (яки) хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында гариза; техник план. Ул кадастр инженеры булып тора. Техник планда мәгълүматлар тиешле күчемсез милек объекты урнашкан җир кишәрлеге милекчесе тарафыннан төзелгән һәм расланган күчемсез милек объекты турында декларация нигезендә күрсәтелә.

Мөһим!

Кадастр эшләрен башкаруга килешү төзер алдыннан тикшерергә киңәш итәбез:

кадастр инженеры турында мәгълүмат, кадастр инженерларының дәүләт реестрында, Росреестрның рәсми сайтында урнаштырылган;

җир кишәрлегенә хокук билгели торган документ.

Аларга бүләк итү, сату-алу,  , мирас хокукы турында таныклык, җир кишәрлегенә милек хокукын тану турында суд карарлары, дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнары актлары (җир кишәрлеге бирү турында карарлар) керә.

Мөһим!

Җир участогына хокук ЕГРНда теркәлгән очракта, документ тапшырырга кирәкми.

Хокукларны теркәү өчен документларны кая тапшырырга?

Әзерләнгән документлар пакетын түбәндәге ысуллар белән тапшырырга мөмкин:

КФҮкә шәхси визит белән кәгазьдә;

электрон рәвештә (көчәйтелгән квалификацияле электрон имза сертификаты булган очракта) Росреестрның рәсми сайтында шәхси кабинет аша.

Игътибар итегез!

Милек хокукын дәүләт теркәве өчен дәүләт пошлинасы 350 сум тәшкил итә. Шул ук вакытта пошлинаның күрсәтелгән күләме күчемсез милек объектына хокукларны беренчел теркәгәндә генә кулланыла (ягъни, хокукны, мәсәлән, мирас буенча, нинди дә булса килешү нигезендә теркәү очракларына кагылмый һ.б., хокукларны теркәү өчен пошлина күләме 2000 сум тәшкил итәчәк).

Варислар " дача амнистиясе»ннән файдалана аламы?

Варислар тиешле җир кишәрлегендә урнашкан торак яки бакча йортын рәсмиләштерүнең гадиләштерелгән тәртибеннән файдалана алалар, әгәр дә мирас бирүченең мондый йортка хокукы билгеләнгән тәртиптә теркәлмәгән булса.

Моның өчен, кирәкле документлар пакеты белән бергә, мондый йорт урнашкан җир кишәрлегенә мирас хокукы турында таныклыкны теркәү органына тапшырырга кирәк.

Бу очракта варисның җир кишәрлегенә һәм анда урнашкан торак йортка милекче хокукын дәүләт теркәвенә алу ,шулай ук тиешле гариза һәм документлар булганда, әгәр йорт ЕГРНда исәпкә алынмаса, әлеге йортның кадастр исәбенә кую бер үк вакытта гамәлгә ашырыла.

- Закон 2018 елның 4 августына кадәр төзелә башлаган ИЖС объектларын һәм бакча йортларын рәсмиләштерүне ничек регламентлый?

"Дача амнистиясе" планлаштырыла торган төзелеш (реконструкция) һәм төзелеш (реконструкция) тәмамлану турында хәбәрнамәләр бирү мөмкинлеген биш елга озайта. Аның гамәлдә булуы шулай ук төзелеш 2018 елның 4 августына кадәр рөхсәт алмыйча башланган очракларга да кагыла. Шул ук вакытта кадастр исәбенә алу һәм (яки) хокукларны теркәү өчен стандарт пакет кирәк булачак.

Йортны хәбәр итү тәртибендә рәсмиләштерергә мөмкинме?

Гамәлдәге законнар милекченең теләге буенча, 2018 елның 4 августыннан соң да, 2018 елның 4 августыннан соң да төзелгән торак яки бакча йортын рәсмиләштерергә мөмкинлек бирә. Моның өчен җирле үзидарә органына планлаштырылган төзелеш (реконструкция) турында һәм аны тәмамлау турында хәбәр итәргә кирәк, бу очракта хокукларны теркәү органына тиешле гаризаны җирле үзидарә органына җибәрергә тиеш.

Пресс-служба Росреестра Татарстана

255-25-80 – Галиуллина Галина