Игътибар, Татарстанда модульле йортлар төзү өчен субсидияләр алу өчен федераль конкурска әзерләнәбез

2024 елның 28 июне, җомга

2024 елда «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм проекты кысаларында Россия Икътисадый үсеш министрлыгы 2025-2027 елларда модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру проектларын субсидияләүгә конкурс сайлап алуын үткәрергә планлаштыра.

Модульле капиталь булмаган урнаштыру чарасы – заводта җитештерелгән тиз төзелә торган, шул исәптән контейнер тибындагы, яки глэмпинг, туристларның ел әйләнәсе уңайлы һәм куркынычсыз торуы өчен җиһазландырылган һәм индивидуаль бәдрәфе, юыну урыны, душ белән җиһазландырылган, шулай ук санузел мәйданынан тыш, гомуми мәйданы 15 кв.метрдан да ким булмаган  конструкция.

Конкурс сайлап алуы Россия Федерациясе субъектларыннан алынган гаризалар нигезендә Россия Икътисадый үсеш министрлыгы тарафыннан турыдан-туры башкарылачак. Конкурста катнашуның төп шартлары*:

субсидия күләме бер номерга 1,5 млн сумнан артмаска тиеш, биредә номер – бер яки берничә торак бүлмә, алар бер-берсенә тоташтырылган һәм шәхси бәдрәф, юыну урыны һәм душ белән җиһазландырылган булырга тиеш;

гариза бирүче тарафыннан финанслау суммасы инвестиция проекты бәясенең 50% да ким була алмый, биредә инвестиция проекты – модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыруны, аларны электр белән тәэмин итүне, су белән тәэмин итүне һәм су чыгару белән тәэмин итүне, шулай ук аларга якын территорияләрне төзекләндерүне үз эченә алган чаралар комплексыннан гыйбарәт булырга тиеш;

-  юридик зат яки шәхси эшкуар Татарстан Республикасы территориясендә теркәлергә, проект Татарстан Республикасы территориясендә гамәлгә ашырылырга тиеш;

- субсидия алучының модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру планлаштырыла торган җир кишәрлеге булырга – ул милектә яки арендада булырга тиеш;

- субсидия алучы субсидия алган көннән алып 3 елдан да ким булмаган чорда модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларында туристларны вакытлыча урнаштыруны һәм вакытлыча яшәүне тәэмин итүне гарантияләргә тиеш.

Субсидияләр алуга дәгъва итүчеләргә карата башка таләпләр белән Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 08.12.2023 № 1594 карары белән расланган Субсидияләр бирү тәртибендә (8 пункт) танышырга була. Хәзерге вакытта 2025-2027 елларда федераль бюджеттан Россия Федерациясе субъектлары бюджетларына модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру буенча инвестицион проектларга дәүләт ярдәме күрсәтү өчен субсидияләр бирү һәм бүлү кагыйдәләре расланмаган, әмма, Россия Икътисадый үсеш министрлыгы мәгълүматлары буенча, яңа кагыйдәләр инде кабул ителгәннәргә охшаш рәвештә формалаштырылачак.

Татарстан Республикасыннан гаризаларны вакытында әзерләү максатыннан, мәнфәгатьле юридик затларга (дәүләт һәм муниципаль учреждениеләрдән тыш) һәм шәхси эшкуарларга, сылтама буенча форманы тутырып, планлаштырылган проектлар турында алдан мәгълүматны ТР Туристлык буенча дәүләт комитетына җибәрергә тәкъдим итәбез: https://forms.yandex.ru/cloud/6665ea90c417f371c1965a95/. Формаларны җыю 10.07.2024 кадәр башкарыла.

Игътибар итегез, конкурста катнашканда түбәндәге шартларда өстәмә баллар алырга мөмкин*:

- инвестицион проект модульле капиталь булмаган урнаштыру чаралары, шул исәптән су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу, элемтә, энергия белән тәэмин итү һәм газ белән тәэмин итү, җәмәгать киңлекләрен төзекләндерү объектлары, шулай ук чистарту корылмалары, керү өчен автомобиль юллары, ярны саклау объектлары белән җир кишәрлегендә яки аңа якын җир кишәрлекләрендә тормышка ашырыла һәм пляжны тотып торучы корылмалар, су төбен тирәнәйтү һәм ярны ныгыту буенча эшләр башкарылган очракта (2 балл);

- инвестицион проект «Туристлык» икътисадый эшчәнлек төрләрен җыю классификациясе буенча эшчәнлек төрләренә туры китереп, Гомумроссия икътисадый эшчәнлек төрләре классификаторы нигезендә эшчәнлек алып баручы оешмаларга караган җәмәгать туклануы, туристлык хезмәте күрсәтү һәм сәфәр кылу, сәүдә һәм башка объектлар урнашкан җир кишәрлегендә яки аңа якын җир кишәрлекләрендә тормышка ашырылган очракта (2 балл);

- инвестицион проект махсус саклана торган табигый территорияләрдә яки аларга якын территорияләрдә тормышка ашырылган очракта (1 балл);

- инвестицион проект ябыштырылган агач брустан модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыруны күздә тотса (1 балл).

Баллар суммасы тигез булганда, түбәндәгеләр өстенлек алачак:

- модульле капиталь булмаган урнаштыру чарасында иң түбән бәяле номер гаризасы;

- алданрак бирелгән гаризалар.

Конкурс сайлап алуы турындагы яңалыкларны, конкурста катнашу турында аңлатмалар белән туры эфирларны ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты телеграм-каналында күзәтеп барыгыз: https://t.me/tourismRT.

*Мөһим! Әлеге мәгълүмат башлангыч белешмә булып тора һәм РФ Хөкүмәте тарафыннан  2025-2027 елларда модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру проектларын финанслауга субсидияләр бирү кагыйдәләре расланганнан соң төгәлләштереләчәк. Бу мәгълүмат, мәнфәгатьле юридик затлар һәм шәхси эшкуарлар субсидияләрне алу өчен гаризаларны вакытында әзерләсен өчен, алданрак хәбәр итеп куюга юнәлдерелгән.