Безнең районда 60 яшькә җиткән һәм аннан да өлкәнрәк 9461 кеше яши, бу район халкының 23,3% ын тәшкил итә

2019 елның 12 сентябре, пәнҗешәмбе

1990 елның декабрендә БМО Генераль Ассамблеясы 1 октябрьне, өлкән яшьтәге кешеләр проблемаларына җәмәгатьчелек игътибарын җәлеп итү максатыннан, Халыкара өлкәннәр көне дип санарга карар итә. Башта бу датаны Европада, аннары Америкада, ә 1990 еллар азагында бөтен дөньяда билгеләп үтә башладылар. Яңа бәйрәм барлыкка килү турында РФ Хөкүмәте карары 1992 елның июнендә кабул ителгән иде. Шул вакыттан бирле бу бәйрәм Россиядә дә билгеләп үтелә.

Октябрьнең беренче декадасында пенсия яшендәге кешеләр катнашында төрле фестивальләр, спартакиадалар, конкурслар үткәрелә, ә муниципаль район предприятиеләре, оешмалары һәм эшкуарлары бу көнне төрле хәйрия акцияләре оештыралар.

БМОның элекке генераль секретаре Кофи Аннан өлкәннәргә карата мөнәсәбәтнең девизын белдерде: "Әгәр безгә шундый өстенлек бирелгән булса, без барыбыз да кайчан да булса тырышырбыз. Шуңа күрә, әйдәгез, өлкәннәрне аерым-аерым яшәүче буларак түгел, ә киләчәктә үзебезнең кебек карыйк».

/file/tukay/File/дианго(1).docx

60 һәм аннан өлкәнрәк яшьтәге кешеләр арасында ир-атларга караганда 1,5 тапкырга күбрәк (1000 ир-атка 1458 хатын-кыз туры килә). Ә менә безнең районда хатын-кызлар репродуктив яшьтә ир-атларга караганда азрак. Әйтик, 20 яшьтән алып 34 яшькә кадәрге интервалда 4238 ир-атка 3604 хатын-кыз туры килә, бу 634 кешегә яки 15% ка кимрәк. Мондый хәл Татарстан Республикасы авыллары өчен хас.

«Эшкә сәләтсез» яшьтә булу тукайлыларга яңа проектлар белән кызыксынырга, җәмәгать тормышында катнашырга комачауламый.

"Демография» милли проектының" өлкән буын» проекты кысаларында Татарстанда өлкән яшьтәге гражданнар һәм инвалидларны озак вакыт дәвамында карау системасын гамәлгә кертү башланды. 2019 елда ул Арча, Биектау, Яшел Үзән, Кукмара, Түбән Кама, Балык Бистәсе районнарында һәм Яр Чаллыда сынау мәйданчыкларында тормышка ашырыла.

Хәзер, проект ярдәмендә Сиделка хезмәтләре өчен түли алмаган кешеләргә патронаж ярдәмен тәэмин итү өлешчә дәүләтне үз өстенә ала. Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының агымдагы елның июль ахырында кабул ителгән карары нигезендә пилот территорияләрендә «Сиделка» хезмәтен күрсәтү проекты эшли башлый, аны гамәлгә ашыру вакыты 2019 елның 31 декабренә кадәр.

Әлеге проект кысаларында пенсия яшендәге гражданнарның, шулай ук инвалидларның «Сиделка» хезмәтен бушлай, түләүле яки өлешчә түләү белән алу мөмкинлеге барлыкка килде. Өстәвенә, түләү күләме тулысынча бәйле уртача җан башына керем өлкән гражданның (инвалид).

2019 елда бу хезмәт күрсәтүне керемнәре мөрәҗәгать итү датасына 2018 елның II кварталы нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасында пенсионерлар өчен билгеләнгән яшәү минимумының 2,5 тапкыр күләменә тигез булган гражданнар түләүсез алырга мөмкин, бу 17942 сум 50 тиен тәшкил итә.

Хисап чорында Татарстан Республикасы буенча билгеләнгән пенсиянең уртача күләме 13785 сум тәшкил итте, ә минималь куллану бюджеты күләме 7742 сум (бу минималь куллану бюджеты «кәрҗине», аңа минималь кирәкле азык-төлек җыелмасы, иң гади кием-салым һәм аяк киеме, санитар-гигиена, шулай ук тормыш өчен әһәмиятле кайбер хезмәтләр керә). Билгеләнгән пенсия һәм МПБНЫҢ минималь куллану бюджеты уртача күләме 178% тәшкил итә, шул ук вакытта эшләүче халыкның бу нисбәте 386% тәшкил итә (уртача хезмәт хакы 38976,6 сум һәм 10085 сум эшләүче өчен МПБ), димәк, пенсионерның яшәү дәрәҗәсе эшкә яраклы халыкныкыннан шактый түбән.

Тормыш дәрәҗәсенең динамикасын характерлаучы күрсәткеч, 2019 елда реаль пенсия күләме узган елга карата 0,9% ка кимегән, бу куллану бәяләре артуга бәйле, бу шулай ук пенсионерларның керемнәре кимүгә китерә. 2019 елның августында куллану бәяләре узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 4,6% ка арткан, өстәвенә, азык-төлек продуктлары 5% ка арткан.

Татарстан Республикасында эшче көчләрне сайлап алу буенча тикшерү мәгълүматлары буенча һәр дүртенче пенсионер - 23,4% эшли, әмма алдагы ел белән чагыштырганда бу күрсәткеч 1,6% ка түбәнрәк. Кулланучылар бәяләре арту фонында тормыш дәрәҗәсенең кимүе күпләрне өстәмә хезмәт хакын эзләргә этәрә. Әмма пенсионерлар күбрәк күләгәдә мәшгульлекне өстен күрә. Бу эшләүче пенсионерларга пенсияләрне индексацияләүне туктату белән бәйле. Тик бу эшне дә берьюлы тапмыйлар - пенсионер эш Эзләүгә уртача 7,5 айга кадәр акча сарыф итә.

Гомер озынлыгын арттыру-иң югары дәрәҗәдә куелган дәүләт бурычы. РФ Президентының 07.05.2018 ел, № 204 Указы нигезендә, көтелгән гомер озынлыгын арттыру ил үсешенең милли максатларының берсе дип игълан ителде (2024 елга - 78 яшькә кадәр, 2030 елга - 80 яшькә кадәр). Әлегә туганда көтелгән гомер озынлыгы 72, 81 яшь, шул исәптән ир-атлар-67,05, хатын-кызлар-78,38 яшь.

Башлык урынбасары

Чаллы ОС г. р. Шәйхуллина

Установите приложение на смартфон и работайте офлайн

Переводите в Яндекс.Браузере