Татарстан Республикасы вузларына керү өлкәсендә коррупцияне профилактикалау.

2024 елның 3 июле, чәршәмбе

Тиздән бүгенге чыгарылыш сыйныф укучылары өчен дулкынландыргыч мизгелләр артта калачак, кичәге укучылар бердәм дәүләт имтиханнарын тапшырды һәм алар алдында җитди сайлау тора: ничек абитуриент булырга, югары белем алу өчен кая керергә? 2024 елның 23 маенда Татарстан Республикасы Рәисенең Коррупциягә каршы сәясәт мәсьәләләре идарәсе инициативасы белән Казан Кремлендә Татарстан Республикасы югары уку йортларына керү өлкәсендә коррупцияне профилактикалау мәсьәләләре буенча киңәшмә узды. Тема буенча фикер алышуда Идарә, республика министрлыклары һәм ведомстволары, җирле үзидарә органнары, Татарстан Республикасы югары уку йортлары һәм иҗтимагый оешмалар вәкилләре катнашты. Фикер алышуның актуальлеге Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы тарафыннан ел саен үткәрелә торган Халыкның коррупция турындагы фикерен социологик тикшерү нәтиҗәләре белән раслана. Мәсәлән, 2021 елдан башлап, гражданнар фикеренчә, югары белем бирү өлкәсе коррупция дәрәҗәсе буенча лидерлык позицияләрен биләп тора (2021 ел - 2 урын, 2022 ел - 1 урын, 2023 ел - 1 урын). Югары уку йортларына кергәндә проблемалы мәсьәләләр республика массакүләм мәгълүмат чараларында чагылыш таба. Күрсәтелгән өлкәдә гражданнарга җитәрлек мәгълүмат бирмәү коррупцион куркынычлар тудырырга һәм гомумән югары белем алу турында тискәре фикер формалаштырырга мөмкин. Моны булдырмас өчен, халыкка хокукый белем бирү һәм коррупция күренешләренә тискәре мөнәсәбәт формалаштыру кирәк. Нәкъ менә шуңа күрә республикада абитуриентларның югары уку йортларына керүенең төп аспектлары, әлеге процессны хокукый җайга салу, якларның хокуклары һәм бурычлары, дәүләт хакимияте органнарының әлеге өлкәдә закон таләпләренең үтәлешен контрольдә тоту вәкаләтләре һәм билгеләнгән кагыйдәләрне бозган өчен җаваплылык яктыртыла.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең

Яр Чаллы территориаль органы